Değişen İnsanlar

Yaşınız belli olgunluğa geldiyse ya da belli olgunluktaki insanlarla vakit geçiriyorsanız dilinizden ya da dillerinden ”Nerede o eski…”diye başlayan cümleleri sıklıkla duyarsınız. Etraflıca düşünmediyseniz de o insanları veyahut kendinizi haklı görürsünüz. Evet, hiçbir şey eskisi gibi değildir artık. Zaten her şeyin eskisi gibi olmasını da beklemeyin.

Neden mi her şey eskisi gibi değil?Bir kere her şey değişiyor hayatta. İnsanlar değişiyor,zihinler,beklentiler,niyetler…kısaca her şey…Öyleyse öncelikle bunu kabul ederek başlayalım işe. Yalnız ben bir noktada sizden ayrılıyorum. Ben bayramların, dostlukların,komşuluğun,sevginin değişmediğini, değişmeyeceğine inananlardanım. Çünkü bir bayram,bir komşuluk, bir sevgi her devirde önemlidir, öyle olması gerekmektedir. On yıl önce değerli olan bayram,sevgi on yıl sonra değerini yitirmiş olamaz. Onların bir ağırlığı, bir saygınlığı vardır kendince. Aradan on yıllar geçse de bu ağırlığı,taşıdığı değer, misyon değişmez.

Peki değişen ne öyleyse hiç düşündünüz mü?Daha önce dile getirdiğimiz gibi bayramlar, sevgi, komşuluk,dostluk yine aynı. Bundan elli yıl önce neyse şimdi de aynı yerli yerinde duruyorlar.Adı da sanı da kaybolmadı. Ama insanların onlara biçtiği değerler değişti, insanların gözünde anlamını yitirdiler. Önceden akraba,eş-dostlar hasret giderme günleri,çocukları sevindirme günleri olarak görülürdü bayramlar.Gönüller almak, gönüller yapmak için hediye edilmiş nadide günler kabul edilirdi.Şimdi ise bayramlarda verilen tatilleri kullanmak, kafa dinlemek için mumla aranan günler olarak kabul edildi.Dahası mı? komşuluk,dostluk pek önemliydi eskiden. Ev alma,komşu al derlerdi büyüklerimiz.Onların derdi bizim derdimizdi. Şimdi yan komşumuzun cenazesi var, bizim haberimiz yok.Eskiden dost için can verilirdi yoluna,şimdi dosta kazık atmak moda olmuş. Sevgi mi? Ona hiç girmeyelim isterseniz, esamisi okunmuyor bugünlerde.Menfaatlerin,çıkarların adı olmuş sevgi şimdi.

O yüzden sevgili dostlar hiç öyle ”Nerede eski…” diye başlayan cümleler kurup ahkam kesmeyin kimselere. Kabul edin eski tadı alamazsınız hiçbir şeyden. Çünkü değişti her şey parça parça. Siz değiştiniz, hayata bakışınız,beklentileriniz değişti. Bizi biz yapan,hayata renk katan değerler eski yerinde ama siz/biz eski siz/biz değilsiniz/değiliz. Dolayısıyla kimseyi, hiçbir şeyi suçlayıp günah keçisi yaratmayın/(yaratmayalım) kendinize/(kendimize.)Kabul edin, değişen bir şey varsa da o sizsiniz; bayramlar,komşuluklar,dostluklar ve insanı hayata bağlayan sevgiler değil.

Necati Dilek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: