Yeni Yıl Üzerine

Son günlerde sokaklarda,televizyonlarda,dükkanlarda ve özellikle insanlarımızda bir hayli telaş var. Sebebini merak edip şöyle bir göz gezdirdim acaba neden diye?Gördüm ki telaşın sebebi insanların yeni yıla girecek olmalarından duydukları heyecanmış.

Bu durumu biraz garipsedim doğrusu. İnsan bir yaş kocadığı, (ölüme) bir adım daha yaklaştığı için bu kadar sevinebilir mi demeden edemedim. Sevinebiliyormuş isteyince dedim kendime.Ama yine de içim rahat değildi.Yılın son gecesinin diğer gecelerden pek bir farkı yok benim için.Benimle aynı fikirde olmayan dostlarımın olduğu kanısındayım. Ama önce beni dinleyin, sonra eleştirirsiniz zaten.

Neden mi farkı yok? Öncelikle şunu belirteyim, aralık ayı girince herkesin dilinde yeni etkinlikleri, kutlamaları falan filan olur.Tabi bizim kültürümüze ait olmayan bir günün kutlanması da ayrı bir muamma. Burada kutlayın, kutlamayın polemiğine girmeyeceğim. Çünkü bu yazının konusu o değil, sadece bizim kültürümüze ait  değil onu bilin demekle yetineceğim. Öyleyse gelelim şimdi farkı yok meselesine.

İnsanlar yeni başlangıçlara her zaman gebedir.Ve bu başlangıçlar onu hep mutlu eder, bu yüzden insanlarda yeni yıla nasıl başlarsam öyle gider mantığı hakimdir.Yılın son gecesini, o yüzden eğlenerek, güle oynaya geçirmeyi isterler. Bunda kendince haklıdır.Ama haklı olmadığı bir nokta var: Bir yılın bitip yeni bir yılın başlamasıyla kimsenin dertlerinden, tasalarından kurtulamayacağıdır. Borçluysa gene borçlu, hastaysa gene hastadır. Kimse sen yeni yıla girdin iyileş, borcunu ödeme demiyor, demeyecek de zaten. Değişen sadece takvim yaprakları.

Bu yüzden her insanın bu olaya oldukça hassas yaklaşması gerekmektedir. Yılın son günü olduğu için insanın kendini değerlendirmesi ve yılın muhasebesini yapması açısından önemlidir.Bu yüzden bugün ve gece yeni başlangıçlar açısından mükemmel bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminde insan ”Geçmiş yılda ben neyi yaptım, neyi yapamadım ve şimdi ne yapabilirim? diye sormalıdır kendine. Bunları bilmek, insanın yeni yılda daha rahat olmasını sağlayacaktır. Öyleyse siz de güzel düşünceler ve duygular içinde girin yeni yıla. Ama bunu yaparken aman deyip…aklınıza eseni yapmayın.Çünkü yılın son gecesi ve büyük umutlar bağladığınız yeni yılın ilk günü sizin kabusunuz olabilir.

İstatistiklere baktığımız zaman ölümlü kazalar, kavgalar ve cinayetler vs. hep bu gibi özel anlam yüklenen gecelerde artmıştır. Demem o ki, anlık zevkleriniz için yılınızı, hayatınızı ve belki de geleceğinizi karartacaksınız. Ama yaptıklarınızın hiçbiri bunlara değmez. Çünkü o gece siz özel kahraman olmayacaksınız. Öncesinde neyseniz gene o olarak kalacaksınız. Bunun için çok anlam yüklemeye gerek yok bugünü. Size tavsiyem sıradan günlerden bir farkı olmadığını düşünerek hareket edin. Ama yeni başlangıçlar için de önemli olduğunu bilin. Bu sebeple yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar; hepimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederim. Her şey dilediğinizce olsun, mutlu seneler.

(Necati Dilek)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: