Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Hayatımızı idame ettirmek için ama öyle ama böyle hepimizin başarılı olmaya ihtiyacı vardır. Çünkü elde ettiğimiz başarı bizim yaşam kalitemizi doğrudan etkileyecektir.Peki insanları başarılı nedir?Bunun bir formülü var mıdır?Tabii ki başarının bir formülü vardır. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

1.)Başarılı olmak istemekle Başlar: Evet, yanlış duymadınız önce başarıyı arzulamanız gerekecek. Bu sizin ilk adımınız olacak, unutmayın.
2.)Ne istediğinize karar verin: Başarılı olmayı istiyoruz ama hangi yönümüzle ön plana çıkacağız, yeteneklerimizin farkında mıyız?Bunları belirleyin, sonra başarı merdivenlerini adım adım tırmanın.
3.)Planlı Olun: Zirvelere erişmek için elinizde bir yol haritanızın olması gerekecek. Bu da bir planınızın olmasını gerektirir. Çünkü en kötü plan plansızlıktan iyidir. Planlarınıza sadık kalmaya özen gösterin. Sizin gücünüze uygun planlar yapmanız sizi başarıya daha kolay ulaştıracaktır.
4.)Engellere takılıp kalmayın:Kimse başarı merdivenlerini eli cebinde çıkamaz,önüne türlü türlü engeller mutlaka çıkacaktır. Yalnız önemli olan o engeller değil, sizin o engelleri aşmanızdır. Zaten kimse sizin karşılaştığınız engellerin zorluğuna bakmaz, sadece sonuca bakar. O yüzden siz de sonuca odaklanın.
5.)Moral bozucuları duymazdan gelin:Başarı yolunda siz emin adımlarla ilerlerken size destek olanlar olacağı gibi sözleriyle ve davranışlarıyla sizi üzecek,köstek olacak kişilerle karşılaşacaksınız. Bunlar sizin için önemli olmamalı. Meyveli ağacı taşlarlar,bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.
6.)Yapabileceğinize hep inanın: Zor olsa da sabırla her işin üstesinden gelebilirsiniz.Bu yüzden kendinize inancınızı yitirmeyin. İçinizdeki inanç sizi başarıya götürecektir.
7.)Düzenli çalışın:Başarı süreklilik ister,düzenli çalışmayla pekala elde edebilirsiniz. Bir gün çalışıp iki gün ara vermek düzenli bir çalışma değildir. Her gün az ama öz çalışın.Bu sizin için daha iyi olacaktır.
8.)Kendinize zaman ayırın:Uzun bir maraton gibi gördüğünüz bu çalışma takviminizde mutlaka kendinize zaman ayırın. Çünkü hayat çalışmaktan ibaret değildir. Gezmeye, eğlenmeye herkes gibi sizin de hakkınız var.
9.)Kaybetmekten korkmayın: Tekrar tekrar deneyin.Başarı yolunda zaman zaman işler yolunda gitmeyecektir. Çalıştığınız halde istediğinizi elde edemediğinizi göreceksiniz.Bu durumda hiç üzülmeyin, rahat olun.Güveninizi yitirmeden yolunuza devam edin. Yaptığınız hatalara olumlu tarafından bakın.Böylece yapmamanız gereken bir yanlışı daha öğrendiniz, öyleyse sevinin.
10.)Kendinizi başarıya odaklayın: Başarıya giden yolun zorlu bir süreç olduğunu pekala biliyorsunuz. Bunun için kafanızdaki tüm olumsuz düşüncelerden kurtulun,başarıya ulaşmış olduğunuzu düşünün.İşte o zaman tüm yorgunluğunuz,sıkıntılarınız akıp gidecektir. Ve ne olursa olsun asla pes etmeyin. Önemli olan fırtınaların şiddeti değil, sorumlu olduğunuz gemileri limana getirip getirmediğinizdir.
Necati Dilek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: