Başarı Süreklilik İster

Başarı, bir uğraş ve çalışma sonucu elde edilen bir gösterge, bir üründür. Bu da karınca misali çalışmakla olacak bir şeydir. Emek olmadan yemek olmayacağını hepimiz biliriz. Yalnız uygulamada her zaman olduğu gibi eksik kalıyoruz.Sonra da başarısız oluyoruz.

Nasıl mı? Bizler heyecanla bir işe hatta işlere başlayan ama sonunu getirmeyen insanlarız.Neredeyse pek çoğumuzda var bunun örnekleri. Öyle çok uzağa gitmeyelim, kendimizden örnek verelim. Mesela kafamızda bir üretip bunu hayata koymak isteriz, ilk üç beş gün bir hafta hevesle yaparız. Sonra istediğimizi alamadığımız için o işe olan ilgimiz kaybolur ve hayallerimiz başlamadan bitmiş olur. Zora gelemeyip sabırlı olmadığımız için sık sık yaşarız bu durumu. Sonra da hayattan umduğunu bulamamış başarısız bireyler olarak dolanırız. Oysa başarının süreklilik istediğini bilmeyen yoktur ama dedik ya uygulamada sıkıntılıyız,işte bu da bizim en büyük zaafımız.

Şöyle etrafımıza detaylıca baktığımızda yüksek başarılara imza atmış kişilerin ne kadar çok çalıştığını, ne kadar çok bedel ödediğini görmemiz zor olmayacaktır. Herkesin imrenerek baktığı bir kişi olmak, ya da çok tutulan bir markayı yaratmak ve daha niceleri… Bunlar kulağa hoş gelen şeylerdir. Ama ben de yapmak istiyorum demekle olacak şeyler değil. Bugün doçent, profesör mertebesine erişmiş bir kişinin o aşamaya gelebilmek için ne kadar fedakarlıkta bulunduğunu varın siz düşünün.(Torpille kadrolara yerleşenler istisna) Öyleyse ne duruyorsunuz hala? Madem başarılı olmayı heves ettiniz o zaman kolları sıvayıp çalışma zamanı. Bunun için kendinize uygulayabileceğiniz planlar yapın. Yıllar sonra nerede olmak istiyorsunuz ona karar verin. Sonra da planlarınıza sadık kalarak çalışmaya başlayın. Planınızda ufak tefek aksamalar olabilir ama bunları pekala telafi edebilirsiniz. Hiçbir şey sizi yıldırmasın, yolunuza devam edin.

Önemli olan planlarınızda aksamaların olması değil zaten, onlara takılıp kalmamanızdır önemli olan.Düştüyseniz yeniden yeniden ayağa kalkmayı bileceksiniz. Umutsuzluk olmayacak hiçbir vakit. Sebat gösterip çalışmaya odaklanırsanız emeklerinizin karşılığını elbette alırsınız. Bunun için başta da dediğimiz gibi ”Başarı süreklilik ister.”dedik ve demeye de devam edeceğiz. Başarılı dolu günler hep sizinle olsun.
Necati Dilek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: