Demini Almayan Yazı

Dört mevsimi bir arada yaşadığımız günün sabahında haftanın yorgunluğunu fazlaca hissetmekteyim. Bu yüzden suya sabuna dokunasım yok. Kısa yolda mutluluğu aramaya koyuldum kelimelerde. Bir baktım ki hükümranlığım son bulmuş onlar üzerinde. Geçit vermiyorlar bir türlü, mutluluk olsa da sonunda. Almış başını giderken her biri, ben seyreyliyorum sessizce.

Pır pır uçup giderken kelimeler, nihayet aklıma takıldı bir düşünce. İçtiğim buğusu üstünde ama tadı acı çaydan mı esti ne?Aklıma her şeyin olduğu gibi ”yazı”nın da bir zamanı olabileceği geldi. Biraz deşince ortaya karışık bir şeyler çıkardığımı gördüm. Evet, evet. Her şeyin olduğu gibi yazının da varmış zamanı dedim kendime. Kimisi buna ilham diyor, kimisi hamlık, kimisi de cahillik. Ben de naçizane çaydan çıktım yola, demini almadı dedim ve oluruna bıraktım her şeyi.

Buna nasıl mı kanaat getirdim?Kafada belirdiyse bir düşünce elbet bir yolunu bulur, düşer berrak sayfalara.Sahibini de zora sokmaz, uğraştırmaz. Akıverir su misali ortaya.Lakin demini almadıysa kafadadaki düşünce, kelimeler isyan şiirleri dizer bir bir. Doluya koyarsınız almaz, boya koyarsınız dolmaz. Bu demek oluyor ki, uğraştığınız o yazıdan size iş çıkmayacak.Sizi bu kadar zorladıysa bir yazı, okuyanın ağzına da tat vermez. Kelimeler ağzında uzar gider. Gider gitmesine ama nereye gider bilinmez.

O yüzden böyle zamanlarda amansız bir mücadeleye girmeyin kelimelerle. Çünkü gireceğiniz mücadelenin kazananı yoktur ama kaybedeni sizin olacağınız muhakkaktır. O vakit yapacağınız en güzel şey: Kelimelerden uzaklaşıp onları kendi haline bırakmaktır. Bırakın ki kafanız dağılsın,düşünceleriniz berraklaşsın. Haydi biraz zaman tanıyın, demini alsın yazılar. O vakit nerede olursanız olun, onlar gelip sizi bulacaktır. Okuyana çay tadında keyif veren yazılar yazmanız temennisiyle. Yazıyla kalın.

Necati Dilek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: